20632704 10207757655898566 1648631881 n

Tym razem do wytypowania 10 faworytów mistrzostw Polski wykorzystaliśmy aktualny ranking FEI. Przedstawiamy dziesiątkę seniorów, zgłoszonych do mistrzostw Polski, sklasyfikowanych najwyżej w tym zestawieniu.

19146236 1757202847631118 3394823637838796919 n

1. Jarosław Skrzyczyński - KJ Agro-Handel Śrem. 105 w rankingu Longines. W tym roku wygrał siedem konkursów zaliczanych do światowego rankingu. Ma bardzo szeroką stawkę koni. Do Jakubowic zabiera wałacha Silver Shine, którym planuje wystartować w finale. Na nim nie odnosił spektakularnych zwycięstw, ale zaliczył sześć bezbłędnych przejazdów w konkursach LR. Wzmocnieniem przez pierwsze dwa półfinały będzie Chacclana - najskuteczniejszy koń obecnie w jego stawce, na którym wygrał trzy konkursy LR. Jej skuteczność w rywalizacji na czas może być bardzo przydatna w pierwszym półfinale (szybkości). Jarosław Skrzyczyński tytuły mistrza Polski zdobywał już dwa razy w 2014 i 2015 roku. W tym roku zdobył już złoto w Pucharze Polski.

DSC06480 Kopiowanie

2. Krzysztof Ludwiczak - KJ HEAA (255 miejsce). W tym roku wygrał konkurs LR na CSI w Redefin, ale na młodym Stakkatanie, którego do Jakubowic nie zabiera. Koniem numer jeden będzie Nordwind, za którym przemawiają czyste przejazdy w tak trudnych konkursach jak Grand Prix CSI4* w Poznaniu czy Puchar Narodów w Luksemburgu. Pierwszego dnia Ludwiczak zapewne będzie chciał powalczyć na doświadczonej Poli Loli, która jest niezwykłej klasy specjalistką w konkursach szybkości i na czas.  Krzysztof Ludwiczak jak do tej pory zdobył jeden medal mistrzostw Polski w roku 2004. To na pewno dodatkowo będzie dopingować tego doświadczonego jeźdźca w walce o tytuł mistrza.

DSC06372 Kopiowanie

3. Kamil Grzelczyk - KJ Szumlakowscy-Cysterny Brzeg. (280 miejsce). Wszystkie punkty zdobyte na Wibaro, na którym będzie bronił tytułu mistrza. W tym roku są jeszcze bardziej skuteczni, bo wygrali już pięć konkursów zaliczanych do światowego rankingu. Czystych przejazdów na parkurach LR miał trzynaście, a ten najważniejszy, to podobnie jak w przypadku Nordwinda, Grand Prix w Poznaniu.

DSC06349 Kopiowanie

4. Wojciech Wojcianiec - KJ Melloni Horses (313 miejsce). Pod nieobecność Cassio Melloni, jego koniem numer jeden będzie 8-letni Naccord Melloni, na którym zajął drugie miejsce w kończącym Baltica Summer Tour Grand Prix CSI3*. Naccord z wynikiem 0 punktów karnych w konkursach LR z parkuru schodził w tym sezonie aż siedmiokrotnie. Drugim koniem Wojciecha Wojciańca będzie równie młody i równie obiecujący Chintablue. Wojciech Wojcianiec medalu mistrzostw Polski jeszcze nie zdobył. W zeszłym roku w Jakubowicach był bliski podium, jednak nieudany występ w drugim nawrocie finału spowodował, że ukończył mistrzostwa na miejscu szóstym.

Dawid Kubiak Bagazza images 2017 02 17 Warszawa niedziela thumb medium540 300

5. Dawid Kubiak - Sobieski Jumping Team Gdańsk (463 miejsce). Bez wygranych w konkursach zaliczanych do światowego rankingu, ale z wieloma bezbłędnymi przejazdami. Podobnie jak w trzech ostatnich sezonach, jego koniem numer jeden będzie Bagazza M, która bezbłędnie konkursy LR pokonywała w tym roku cztery razy. Drugim koniem będzie Carmello de Paep Z. Ten koń, starty w najwyższych konkursach rozpoczął dopiero w tym sezonie. Za Dawidem Kubiakiem, który walczyć będzie o swój pierwszy medal w karierze, przemawia doświadczenie zdobyte w tegorocznym finale Pucharu Świata.

Kazmierczak Stakorado

6. Michał Kaźmierczak - KJ Leśna Wola (481 pozycja). Miejsce w światowym rankingu nie odzwierciedla jego doskonałej formy, którą zaprezentował pod koniec sierpnia w mistrzostwach Europy. Stakorado, na którym będzie bronił zdobytego w zeszłym roku na Que Pasie srebra, w tym roku bezbłędnie pokonał siedem konkursów LR. Drugim jego koniem będzie szybka Helia van de Heihoek.

Bobik Chacco Amicor

7. Jan Bobik - LKS Dragon Nowielice (493 miejsce). Zadebiutuje w mistrzostwach Polski w kategorii seniorów. Jego koń Chacco Amicor w tym roku trzykrotnie plasował się na drugich miejscach w konkursach LR, z czego wszystkie były konkursami Grand Prix. Drugi koń Farmer, wygrał w tym roku konkurs szybkości na CSI w Jakubowicach, stąd na pewno zawodnik myśli o powtórzeniu takiego wyniku na tym samym parkurze, w pierwszym półfinale mistrzostw Polski.

DSC06073 Kopiowanie

8. Maksymilian Wechta - KJ Wechta Rosnówko (615 miejsce). Brązowy medalista mistrzostw Polski z 2015 do Jakubowic zabiera Londona i Celtię. Mimo, że medal w Warce zdobył na tym pierwszym, to tegoroczne wyniki wskazują, że w finale może postawić na 9-letnią klacz wyhodowaną w jego macierzystym klubie. Siostra mistrza Polski Wibaro, po Bajou du Rouet, w tym roku z wynikiem zero z parkuru LR schodziła cztery razy. Za nią przemawia też zaledwie 1 punkt. karny w Grand Prix CSI w Ciekocinku, oraz jedna zrzutka w Grand Prix CSI4* w Poznaniu.

Lewicki Abigej images 2017 02 17 Warszawa niedziela thumb medium540 300

9. Marek Lewicki - KJ Czahary Pogorzelica (649 miejsce). Wystartuje na koniu Abigej, na którym mistrzostwo zdobył w roku 2004. Ten 12-letni wałach dobrze pokazywał się w pierwszej połowie roku (wygrywał konkursy LR w Lublinie, Warszawie i Arezzo, był trzeci w CSI4* w Poznaniu). Ostatnio nie startował, ale to właśnie świeżość może być jego atutem. W pierwszym dniu wesprze go 7-letni Chacco Nann.

002

10. Jacek Zagor - LKS Nadwiślanin Kwidzyn (941 miejsce). Trzykrotny mistrz Polski, a więc najbardziej utytułowany w gronie naszych faworytów. Swój ostatni tytuł wywalczył w roku 2005 na Luronie. O powrót na podium będzie chciał powalczyć na Halifax van de Heffinck na którym jeździ od roku. W tym sezonie ten siwy koń, parkury LR bezbłędnie pokonywał trzykrotnie. Drugim koniem będzie Wigor.