126

Przedstawiamy dziesięciu najlepszych polskich skoczków mijającego sezonu według rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego.

Skrzyczński Chacclana Poznań

Numer 1 (rok temu 1), 4597 punktów – Jarosław Skrzyczyński z KJ Agro-Handel Śrem. W tym roku po raz 4 w karierze zdobył tytuł mistrza Polski. Na arenie międzynarodowej wygrał 18 konkursów zaliczanych do światowego rankingu, w tym dwa Grand Prix na CSI4* (grupa B LR) w Samorinie i Poznaniu. Sportowo bardzo ważne są też trzecie miejsca w Grand Prix na CSI5* w Waregem i CSIO5* w Sopocie. Był członkiem polskiej ekipy, która zajęła 4 miejsce w Pucharze Narodów na CSIO w Sopocie. Może pochwalić się też sukcesami w sprzedaży koni, które świetnie łączy z karierą sportową. „Spod niego” w 2018 roku zostały sprzedane do renomowanych stajni w USA i Holandii dwa konie wygrywające konkursy LR: Silver Shine i Casquell. Mimo to zdobył w 2018 roku w rankingu PZJ 221 punktów więcej niż rok wcześniej. Odnotował też kolejny wielki skok (na 51 miejsce) w rankingu FEI. Jego koniem numer jeden w mijającym sezonie była należąca do rodziny Dyrek klacz Chacclana, ale sporo sukcesów odniósł też na wyhodowanym przez właściciela Remigiusza Makowskiego koniu Jerico.

036

Numer 2 (rok temu 5), 2866 punktów – Wojciech Wojcianiec z Melloni Horses. To był zdecydowanie najbardziej udany sezon w karierze tego zawodnika. Sięgnął po upragniony medal mistrzostw Polski (brązowy), wygrał 2 konkursy zaliczane do LR. Dużymi osiągnięciami są też drugie miejsce w Grand Prix CSI3*W w Warszawie i czwarte miejsca w Grand Prix CSIO5* w Sopocie i CSI4* w Poznaniu. Reprezentował Polskę we wszystkich 4 w tym sezonie Pucharach Narodów. Najwięcej punktów zdobywał na Naccord Melloni, ale nie bez znaczenia były też wyniki osiągnięte na Chintablue i Cassio, który po przerwie dołączył do stawki w połowie sezonu. Wszystkie te konie do jazdy powierzył mu Grzegorz Mieleńczuk.

2654 0109

Numer 3 (rok temu 2), 2654 punkty – Krzysztof Ludwiczak z KJ HEAA Turek. Cały sezon podporządkował startom w reprezentacji (wszystkie 4 PN i WEG), stąd nie wziął udziału w mistrzostwach Polski. Był najlepszy w polskiej ekipie (0/4), która zajęła drugie miejsce w Pucharze narodów w Drammen. Jego największe indywidualne sukcesy to drugie miejsce w Grand Prix CSI4* w Arezzo i wygranie konkursu LR na CSIO3* w Drammen. Jego dwoma podstawowymi końmi w mijającym sezonie były Stalando 2 i Nordwind. Oba należą do pana Andrzeja Opłatka.

184

Numer 4 (rok temu 4), 2024 punkty – Michał Kaźmierczak z KJ Leśna Wola. Po raz piąty w karierze stanął na podium mistrzostw Polski, a po raz trzeci już zdobył srebrny medal. Wygrał konkurs zaliczany do LR, jednak jego największym tegorocznym sukcesem (i jednym z największych w karierze) jest drugie miejsce w Grand Prix CSI4* Cavaliada w Poznaniu. Większość punktów zdobywał na konach Stakorado (wł. KJ Leśna Wola) i Que Pasa (wł. M. Kaźmierczak i Ryszard Walas).

177

Numer 5 (rok temu 8) – 1654 punkty – Adam Grzegorzewski ze St. Agro-Aves Gajewniki. Jednocześnie najwyżej sklasyfikowany w rankingu PZJ młodzieżowiec. Tak wysokie miejsce zawdzięcza między innymi świetnemu debiutowi w MP w kategorii seniorów. Wygrał aż trzy konkursy zaliczane do światowego rankingu, w tym Grand Prix CSI2* Wrocław. We wspaniałej formie w tym roku był należący do Krzysztofa Szumińskiego Zazou Szumawa (szkoda, że parze nie było dane wystartować w ME MJ), ale Adam zadziwił publiczność swoim niezwykłym zgraniem z Okarino (hodowca i właściciel Justyna Kubik- Manitta).

186

Numer 6 (rok temu 9) – 1634 punkty – Jan Bobik z LKS Dragon Nowielice. Był najlepszym polskim zawodnikiem (5/0) podczas Pucharów Narodów na CSIO5* w Sopocie (4 miejsce) i CSIO5* w Budapeszcie. Podobnie jak Wojcianiec i Ludwiczak startował we wszystkich tegorocznych PN z udziałem Polaków. Jego najlepsze indywidualne występy (2 miejsca w konkursach LR) miały miejsce na CSI w Lublinie, Jakubowicach i Michałowicach. W startach reprezentacyjnych dosiadał Chacco Amicora, którego do jazdy powierzył mu Pan Zdzisław Mikuła, a teraz jego nowy właściciel Jan Zybała. Nadal doskonałym wsparciem jest wyhodowany w SK Nowielice Farmer.

060

Numer 7 (rok temu 6) – 1573 punkty - Maksymilian Wechta z KJ Wechta Rosnówko. Piąty w tegorocznych Mistrzostwach Polski. Zaliczył dwa drugie miejsca w konkursach LR na CSI2* w Michałowicach i CSI3* w Ołomuńcu. Dobrze spisywał się też w rozgrywkach LEC Pucharu Świata. Najwięcej punktów zdobywał na klaczy Quinchella, ale w końcówce sezonu na jego konia numer jeden zaczął wyrastać Numer One. Większość dosiadanych przez niego koni należy do firmy WECHTA.

115

Numer 8 (rok temu 3) 1568 punktów – Kamil Grzelczyk (BPK). Na należącym do Bogdana Kuchejdy niezawodnym Wibaro wygrał aż 8 konkursów zaliczanych do LR podczas CSI. Jego niższa pozycja niż w poprzednich latach wynika z braku punktów z krajowych imprez rangi mistrzowskiej (w HPP nie startował, MP bez powodzenia). Tak czy inaczej pod względem skuteczności w klasach LR jest drugim polskim zawodnikiem po Skrzyczyńskim.

172

Numer 9 (rok temu 7) 948 punkty – Andrzej Opłatek z KJ HEAA Turek. Rok rozpoczął się dla niego dość pechowo, bo drobnej, ale wykluczającej na cały sezon kontuzji doznał Copperfield 40, na którym tak pięknie zakończył rok 2017 (wygrana Grand Prix CSI3* w Poznaniu). Ale nie zawiódł jego i kibiców doświadczony El Camp. Ich największy sukces sezonu (i chyba w karierze jeśli chodzi o konkursy LR) to drugie miejsce w Grand Prix podczas czerwcowych  CSI4* w Poznaniu. Zawodnik udanie zadebiutował też w seniorskim Pucharze Narodów (drugie miejsce na CSIO3* w Drammen). Coraz lepiej Andrzej spisywał się też na młodym Stakktanie, na którym wystartował w mistrzostwach Europy i bezbłędnie pokonał Grand Prix na CSI4* Cavaliada w Poznaniu. Właścicielem koni, których dosiada jest jego tata i wierny kibic Andrzej Opłatek.

apDSC09910

Numer 10 (rok temu 14) 741 punktów – Cassandra Orschel (BPK). Nadal największe sukcesy osiąga na należącej do siebie klaczy Acanthya. W tym roku była druga i trzecia w konkursach LR na CSI w Jakubowicach. Wartościowe jest też 7 miejsce w Grand Prix na silnie obsadzonych CSI3* w Redefin.