DSC03016

Z okazji dnia kobiet przesyłamy wszystkim amazonkom najlepsze życzenia wielu sportowych sukcesów i przedstawiamy polskie Top Ten amazonek według rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego.

1. Cassandra Orschel

DSC08586

Zwyciężczyni konkursu Derby w Hamburgu z roku 2022. W ostatnich 12 miesiącach największe sukcesy odnosiła właśnie na swojej podstawowej klaczy – Dacara E. W lutym zajęła na niej miejsce drugie w klasie LR na CSI3* w Neumunster. Razem z polską ekipą zajęły szóstą lokatę w Pucharze Narodów na CSIO5* w Sopocie. Reprezentowały też Polskę na mistrzostwach Europy w Mediolanie.

2. Aleksandra Kierznowska

DSC08492 2

W okresie obejmującym ranking amazonka ta wygrała dwie klasy zaliczane do światowego rankingu – na CSI2* w Lier oraz podczas CSI4*-W CAVALIADA Kraków – oba na bardzo szybkiej klaczy Badorette. Oprócz tego triumfowała też w klasach 140 cm/145 cm w Sopocie, Lier i na CSIOY w Gorla Minore – również na koniu Amerique Landais.

3. Iga Biegalska

511 6284

W sierpniu minionego roku sięgnęła po złoty medal mistrzostw Polski kategorii młodych jeźdźców. Na koniu Canabaz zajęła wysokie miejsce dziewiąte w mistrzostwach Europy juniorów. Była członkiną polskiej drużyny, która w Pucharze Narodów młodych jeźdźców w Samorin zajęła miejsce drugie. Na klaczy Doravella wygrała też konkurs zaliczany do grupy D światowego rankingu na CSIOY w Zduchovicach.

4. Julia Jaglarz

DSC09245

Powołana do kadry narodowej seniorów na rok 2024. Na koniu Groenaannemer VD Lentamel w przeciągu ostatnich 12 miesięcy czterokrotnie plasowała się w czołówkach konkursów zaliczanych do światowego rankingu – dwa razy w Samorin, raz we Wrocławiu i raz w Baborówku. Podczas CAVALIADY w Krakowie zajęła miejsce 9 w mocno obsadzonym Grand Prix CSI4*-W. Wygrywała też krajowe Grand Prix w Dąbrówce Małej i Michałowicach.

5. Juliana Suska

511 6697

Srebrna medalistka mistrzostw Polski młodych jeźdźców. Zwyciężczyni konkursu Grand Prix HZO w Lesznie z lutego tego roku. Członkini polskiej drużyny, która w Pucharze Narodów młodych jeźdźców na CSIO w Gorla Minore zajęła miejsce trzecie. Na Cascadeuce w kwietniu minionego roku zajęła miejsce siódme w Grand Prix młodych jeźdźców – także w Gorla Minore.

6. Lena Maruszak

511 6299

Kolejna z zawodniczek, która wchodziła w skład ekipy na Puchar Narodów w Gorla Minore. W mistrzostwach Polski młodych jeźdźców w sierpniu 2023 zdobyła medal brązowy. W zaliczanym do LR i LEC Pucharu Świata konkursie Grand Prix CSI2*-W w Vazgaikiemis na Litwie zajęła miejsce piąte.

7. Klaudia Siarkiewicz

DSC05214

W czerwcu zeszłego roku triumfowała w konkursie Grand Prix CSI2* w miejscowości Babolna na Węgrzech. Oprócz tego była druga w Grand Prix CSI2* w Budapeszcie w Lipcu, szósta w GP w Samorin i siódma w klasie LR na CSI2* Baborówko Jumping Show. W listopadzie wygrała też krajowe Grand Prix HZO w Dąbrówce Małej.

8. Magda Kamińska-Kumorek

kaminska 1

W sierpniu 2023 wygrała Grand Prix ZO w Michałowicach, a w czołówkach takich klas plasowała się w ostatnich 12 miesiącach 11 innych razy. Między innymi była druga w Grand Prix HZO w Lesznie, trzecia w Memoriale Generała Michała Gutowskiego, czwarta w Grand Prix ZO Gałkowo Perlage Masters, trzecia w Grand Prix w Gajewnikach, druga w Grand Prix ZO w Olszy i druga w Memoriale Marcina Klupsia na ZO w Jakubowicach. Te sukcesy pozwoliły jej na zdobycie tytułu zwyciężczyni Polskiej Ligi Jeździeckiej 2023.

9. Daria Kobiernik

511 4050

Triumfatorka Grand Prix CSI2* na hipodromie KJ Agro-Handel Śrem w Olszy. Zwyciężczyni konkursu Grand Prix na HZO w Lesznie. Na klaczy Venus wygrała w ostatnich 12 miesiącach aż siedem konkursów międzynarodowych, a w pięciu innych znalazła się w Top 3. Powołana do kadry narodowej seniorów w WKKW na rok 2024.

10. Eliza Zawadzka

511 4692 1

Amazonka, która w ostatnich 12 miesiącach wygrała cztery klasy międzynarodowe, w tym Grand Prix CSI1* na zawodach Cracovia Szary Equestrian Show oraz konkurs 140 na tej samej imprezie. Na Quaido w maju w Michałowicach zaliczyła podwójne „double clear” w klasach zaliczanych do światowego rankingu, zajmując miejsca 7 i 9. Srebrna medalistka Halowych Mistrzostw Polski w Lesznie. Na mistrzostwach Polski w Białym Lesie otarła się o podium i ostatecznie ukończyła zmagania na miejscu czwartym.

DSC 3375 01

Warto też przypomnieć najlepszą trójkę nieoficjalnych mistrzostw Polski amazonek - Ladies' Cup. Podczas Halowych Mistrzostw Polski złoto wywalczyła Agata Dahlke-Burda, srebro - Aleksandra Kozłowska, a brąz - Zuzanna Golicka.

511 6165

Na otwartym hipodromie w Białym Lesie po złoty krążek pojechała Adrianna Ostrowska, druga byla Joanna Rosicka-Tyszko, a na najniższym stopniu podium stanęła Agata Dahlke-Burda.