Banner image6

Już wcześniej publikowaliśmy dane na temat drużyn, z którymi w ten piątek przyjdzie nam się zmierzyć w walce o kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Teraz dokonaliśmy kolejnej weryfikacji na podstawie ostatecznej listy zgłoszonych zawodników. Jest parę bardzo dobrych teamów, w wielu z nich są zawodnicy ze światowej czołówki. Widać jednak, że nie me drużyny, która miałaby trzech lub czterech zawodników, którzy obecnie są sprawdzeni na poziomie 160 cm. Największymi rywalami dla Polaków wydają się być reprezentanci Czech, Turcji i Izraela, oraz ewentualnie Węgrzy, a dalej Słowacja.

Czechy

Anna Kellnerová – członkini zwycięskiej czeskiej ekipy Pucharu Narodów w Pradze z roku 2021. 27-letnia zawodniczka, należąca do teamu Prague Lions rozgrywek Global Champions League.

Aleš Opatrný – 420 zawodnik światowego rankingu, wielokrotny mistrz swojego kraju. Uczestnik finału Pucharu Świata, mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Mistrz Europy młodych jeźdźcow z 2000. W swojej karierze wygrał 26 konkursów LR.

Filip Doležal – członek czeskiej ekipy, która w Pucharze Narodów w Pradze rok temu zajęła miejsce 2. Jego największym indywidualnym sukcesem jest drugie miejsce w konkursie zaliczanym do Pucharu Świata w Samorin w czerwcu tego roku.

Vladimír Tretera – zawodnik mający na koncie parę czołowych lokat w konkursach LR grup B i C. Jechał w czeskiej drużynie, która była druga w PN podczas finału EEF Series na Warsaw Jumping w 2021. W wymagającym Grand Prix 4Foulee w Poznaniu odnotował w tym roku "double clear" i zajął miejsce 5.

Sára Vingrálková – wielokrotna uczestniczka mistrzostw Europy kategorii młodzieżowych. W tym sezonie GCL startująca w teamie Monaco Aces. Pod koniec czerwca na Comme-Laude W wygrała Grand Prix CSI3* w Ołomuńcu.

Bułgaria

Ivaylo Bonev – 479. zawodnik światowego rankingu. Zwycięzca Grand Prix CSI2* w Wiener Neustadt z 2014 oraz konkursu LR w Szilvásvárad z 2021.

Rossen Raitchev – ma na swoim koncie 5 zwycięstw w konkursach LR, ale wszystkie odniesione co najmniej 4 lata temu.

Konstantin Van Damme – sklasyfikowany na 553 miejscu w Longines Rankings. Jego największym jak dotąd osiągnięciem jest 3 miejsce w klasie LR grupy D w Linzu sprzed dwóch lat.

Ruslan Petkov – członek ekipy Bułgarii, która w 2021 w Bojourishte zajęła miejsce drugie z rezultatem 8 punktów karnych. Ruslan odnotował wtedy dla ekipy „double clear”.

Węgry

Andráa Kövy – piąty zawodnik Grand Prix CSI3*-W w Budapeszcie w maju. Dziewiąty w Grand Prix CSIO5* w Sopocie w czerwcu. W maju z węgierską ekipą zajął miejsce siódme w Pucharze Narodów, odnotowując wynik 4/2.

Gábor Szabó – dwukrotny uczestnik mistrzostw świata i trzykrotny ME kategorii seniorów. W 2017 zajął 21. miejsce w finale Pucharu Świata w Omaha. W swojej karierze wygrał 7 konkursów LR. W tegorocznym PN w Sopocie wynik na koniu Mezohegyes Chabala to 4/4.

Ferenc Szentirmai – czwarty zawodnik majowego konkursu Grand Prix CSI3*-W w Budapeszcie. W konkursach LR triumfował 10 razy – za każdym razem w tych zaliczanych do grupy D.

Gyula Szuhai – zawodnik nie odnoszący w ostatnim czasie większych sukcesów. Ma na koncie jedno zwycięstwo w klasie LR grupy E w Kaposvar w roku 2010.

Péter Szuhai – 22-letni zawodnik, uczestnik młodzieżowych mistrzostw Europy. Rok temu w kategorii młodych jeźdźców w Olivie zajął indywidualnie miejsce 12.

Izrael

Daniel Bluman – bardzo doświadczony jeździec, sklasyfikowany na 14. miejscu w światowym rankingu. 16. zawodnik mistrzostw świata w Herning z zeszłego roku. Olimpijczyk z Londynu i Rio de Janeiro. 19. w tegorocznym finale Pucharu Świata. 15 razy wygrywał konkursy LR zaliczane do grup A i AA.

Ashlee Bond – 66. miejsce w Longines Rankings. 11. indywidualnie na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Czterokrotna uczestniczka finału Pucharu Świata, mająca na swoim koncie sześć zwycięstw w konkursach LR na najwyższym poziomie.

Robin Muhr – wygrał jak dotąd 7 klas LR grupy D i 2 grupy C.

Brittni Raflowitz – sklasyfikowana poza najlepszą 2000 Longines Rankings. Jej największy sukces to zwycięstwo w Grand Prix CSI3* w Tryon z 2021.

Isabella Russekoff – zwyciężczyni Grand Prix CSI2* w Olivie z roku 2021. 737 w rankingu LR.

Litwa

Matas Petraitis – mistrz Litwy, 429. w rankingu. Zwycięzca klas LR w Michałowicach (Grand Prix w 2021) i na Cavaliadzie w Poznaniu (finał Średniej Rundy).

Andrius Petrovas – najbardziej doświadczony w ekipie, trzykrotny uczestnik finału Pucharu Świata – w tym roku zajął w tej imprezie miejsce 25. W swojej karierze wygrał już 27 konkursów zaliczanych do światowego rankingu. W Longines Rankings zajmuje miejsce 291.

Aistis Vitkauskas – doświadczony WKKWista, który ostatnio wystartował w pięciogwiazdkowym konkursie w Badminton. Z Litewską ekipą zajął miejsce piąte w PN w Uggerhalne w maju.

Słowacja

Dominika Gaalova – obecna liderka rankingu Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej (Subligi Północnej). Z ekipą Słowacji zajęła trzecie miejsce w Pucharze Narodów w Bratysławie, gdzie pojechała na wynik 1/0.

Bronislav Chudyba – dwukrotny uczestnik mistrzostw świata. Konkursy LR grupy D wygrywał w swojej karierze 12 razy. Ostatnie duże sukcesy to piąte miejsce w Grand Prix CSI2*-W w Samorin (155 cm) oraz trzecie miejsce w PN w Bratysławie (wynik 8/0).

David Horvath – we wspomnianym PN odnotował wynik 4/0. Indywidualnie największe osiągnięcie to drugie miejsce w Grand Prix CSI2* w Ebreichsdorfie w 2022.

Radovan Sillo – „double clear” w Pucharze Narodów w Bratysławie. Dwukrotny uczestnik MŚ i ME. Zwycięzca 3 klas LR, choć te sukcesy odnosił ponad 5 lat temu.

Tomáš Kuchar – jak dotąd największy sukces tego zawodnika to drugie miejsce w konkursie LR 150 cm na CSI3*-W w Ołomuńcu z zeszłego roku.

Słowenia

Lidija Grum – czwarta amazonka konkursu zaliczanego do Pucharu Świata w Babolna na Węgrzech w roku 2021. 1446. w światowym rankingu.

Andrej Pavlovič – mniej doświadczony zawodnik – jak dotąd w konkursie LR najlepsza lokata to 8 miejsce w klasie 145 cm w Olivie w 2020.

Gaj Riossa – najsilniejszy w tej ekipie, mimo tego, że ma dopiero 24 lata. 434 w światowym rankingu, ostatni sukces to miejsce trzecie w Grand Prix CSI2* w Kronenberg w miniony weekend. Wygrał jeden konkurs LR, a w siedmiu innych plasował się w Top 3.

Turcja

Omer Karaevli – członek ekipy Istanbul Warriors Global Champions League, zajmujący 76. miejsce w światowym rankingu. Wygrał już 25 konkursów zaliczanych do LR, w tym jeden grupy A na zawodach LGCT w Paryżu w zeszłym roku.

Derin Demirsoy – 176. w Longines Rankings. Klubowy kolega z GCL Omera Karaevli. Na swoim koncie ma 27 zwycięstw w klasach LR.

Efe Siyahi – kolejny zawodnik startujący w rozgrywkach Longines Global Champions Tour. W 2019 zajął drugie miejsce w Grand Prix zawodów CSI4* 4Foulee na poznańskiej Woli.

Hasan Sentürk – zeszłoroczny srebrny medalista Igrzysk Śródziemnomorskich. W 2019 wygrał mistrzostwa krajów bałkańskich drużynowo i indywidualnie.

Alessia Arrigo Zazadze – 23-letnia amazonka, czterokrotna uczestniczka mistrzostw Europy kategorii młodzieżowych. Na razie bez znaczących sukcesów w klasach LR.

Ukraina

Alisa Danilova – trzecia zawodniczka konkursu zaliczanego do Pucharu Świata w Budapeszcie w maju. Z ekipą Ukrainy zajęła drugie miejsce w PN w Ebreichsdorfie w czerwcu, z wynikiem 8/4.

Mykola Pylypeiko – członek ekipy, która w Atenach na początku czerwca triumfowała w konkursie o Puchar Narodów. Tam zaliczył „double clear”.

Oleksandr Prodan – podczas zawodów w Ebreichsdorfie na początku lipca wygrał jeden konkurs LR grupy D oraz był czwarty w Grand Prix grupy C. Puchar Narodów przejechał tam na 0/1. Olimpijczyk z Tokio.

Konstantin Zolin – zwycięstwo z ekipą w Atenach było jego pierwszym triumfem w konkursie zaliczanym do światowego rankingu (wynik 8/0). Na tych samych zawodach był trzeci w konkursie Grand Prix.

Uzbekistan

Abdurakhmon Abdullaev – zawodnik, który podczas ostatnich zawodów CSI2* w Biskupcu zajął miejsce piąte w Grand Prix. Jak większość ekipy trenowany przez najlepszego jeźdźca Łotwy – Kristapsa Neretnieksa. Trzykrotnie wygrywał konkursy zaliczane do światowego rankingu. 253. w Longines Rankings.

Umidjon Komilov – zawodnik mający na koncie parę wygranych w konkursach LR niższych grup (E i L), głównie na zawodach w Rosji, Uzbekistanie, Kazachstanie i Kirgistanie.

Bekzod Kurbanov – podobnie jak Komilov, większość sukcesów odnosił w krajach azjatyckich. Na europejskiej arenie oglądać mogliśmy go podczas Cavaliady w Sopocie, gdzie zajął miejsce 10 w jednym z konkursów LR.

Nurjan Tuyakbaev – 28. zawodnik finału Pucharu Świata w Omaha. Podobnie jak koledzy z drużyny, większość kariery spędził na startach w Azji. W Grand Prix Cavaliady w Sopocie był 15. z wynikiem 8 punktów karnych.