52803284981 c5834dbb9a c

Podsumowanie najlepszych zawodników światowego rankingu za rok 2023 i ich największych osiągnięć w minionym sezonie.

10 – Richard Vogel (GER)

Zawodnik, który do Top Ten „wskoczył” właśnie w grudniowym rankingu. Ten awans zawdzięcza wielkiemu sukcesowi – na koniu United Touch S triumfował bowiem w prestiżowym Rolex Grand Prix CHI w Genewie, a jego przejazd w rozgrywce stał się internetowym hitem i zachwycił kibiców na całym świecie. W 2023 wygrał 26 konkursów zaliczanych do światowego rankingu, w tym 5* Grand Prix w Monterrey i Wellington – wtedy triumfował na koniu Cepano Baloubet.

9 – Mclain Ward (USA)

53307524746 5cc748b349 c

Zwycięzca 16 klas rankingowych. Aż 6 wygrał na koniu Catoki, którego polska publiczność pamięta ze startów pod Martinem Rozynkiem. Do największych sukcesów Warda w 2023 należą triumfy w 5* Grand Prix w 's-Hertogenbosch i Wellington, odpowiednio na koniach HH Azur i Callas. Na Contagious zdobył drużynowe złoto i indywidualny brąz na Igrzyskach Panamerykańskich.

8 – Max Kühner (AUT)

W 2023 wygrał siedem klas LR, w tym 5* Grand Prix w Dinard (na Elektric Blue P) i Bazylei (na EIC Cooley Jump the Q). Co jednak ważniejsze, często plasował się w Top 5 wysoko punktowanych klas grupy AA: w La Coruña, Valkenswaard, Riesenbeck, Windsorze i Doha. W mistrzostwach Europy zdobył z ekipą medal brązowy, a indywidualnie był siódmy.

7 – Simon Delestre (FRA)

Francuz ma na koncie 14 zwycięstw w klasach rankingowych w 2023. W grudniu triumfował w konkursie grupy AA zaliczanym do Pucharu Świata w Riyadh. Zajmował miejsca w Top 3 w 5* konkursach w Oslo, Doha, St Tropez. Z drużyną był trzeci w Pucharze Narodów na CSIO5* w Rzymie.

6 – Martin Fuchs (SUI)

Zwycięzca wysoko dotowanego konkursu Grand Prix CSIO5* w Spruce Meadows. Dokonał tego na koniu Leone Jei, a na Conner Jei był najlepszy w Grand Prix CSIO5* w Falsterbo i Grand Prix CSI5*B w Windsorze. Trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium w 5* Pucharach Narodów razem ze szwajcarską drużyną – w Aachen, St Gallen i Falsterbo.

5 – Julien Epaillard (FRA)

53161267266 ea4911162a c

Indywidualny brązowy medalista Mistrzostw Europy w Mediolanie. W zdobyciu tego krążka pomógł mu koń Dubai du Cedre. Z ekipą Francji był drugi w finale FEI Nations Cup w Barcelonie. Na Donatello D’Auge triumfował w Grand Prix grupy AA w St Tropez i Monte Carlo. Łącznie w 2023 wygrał 28 klas LR. Triumfował też w ważnym konkursie, który nie jest zaliczany do Longines Rankings - LGCT Super Grand Prix zawodów Prague Playoffs.

4 – Steve Guerdat (SUI)

Na mistrzostwach Europy w Mediolanie sięgnął po swój pierwszy indywidualny złoty medal w tej imprezie, dosiadając klaczy Dynamix de Belheme. Był w zespole, który wygrywał wspomniane Puchary Narodów w St Gallen, Aachen i Falsterbo. Co ciekawe, nie wygrał w tym roku żadnego Grand Prix grupy A/AA. Był za to najlepszy w klasach grupy B w Lyon i Vejer de la Frontera oraz triumfował w konkursie Derby w Falsterbo – tu na koniu Easy Star de Talma. Sięgnął też po zwycięstwo w prestiżowej klasie IJRC Rolex Top Ten Final w Genewie – ten konkurs nie jest jednak zaliczany do Longines Rankings.

3 – Kent Farrington (USA)

53307705403 f0a1b95d82 c

W minionym roku wygrał 18 klas rankingowych. Na koniu Landon zdobył drużynowe złoto i indywidualne srebro Igrzysk Panamerykańskich w Chile. Zajmował lokaty w Top 5 w konkusach grup AA w Williamsburgu, Bridgehampton, Wellington, Thermal i Calgary. Trzeci jeździec IJRC Rolex Top Ten Final w Genewie.

2 – Ben Maher (GBR)

Na koniu Faltic HB uplasował się tuż poza podium na mistrzostwach Europy w Mediolanie. Na Dallas Vegas Batilly wygrywał konkursy 5* Grand Prix w Brukseli i Weronie. Plasował się też w Top 3 ważnych klas w Valkenswaard, Lyon, Windsorze i Hamburgu. Razem z brytyjską ekipą wygrał konkurs o Puchar Narodów w Hickstead – tam dosiadał konia Exit Remo, na którym Marek Wacławik był najlepszy w klasie LR w Ebreichsdorfie w 2018. W grudniu na Enjeu de Grisien wygrał konkurs zaliczany do Ligi Europy Zachodniej Pucharu Świata w Londynie.

1 – Henrik von Eckermann (SWE)

Mistrz świata z 2022 pozostaje w bardzo dobrej formie. Wygrał w minionym roku 26 konkursów zaliczanych do światowego rankingu, w tym klasy grupy AA w Bazylei, Sztokholmie i Rzymie – te na wspaniałym koniu King Edward. W kwietniu na tym samym wierzchowcu sięgnął po złoto finału Pucharu Świata w Omaha. Był też częścią ekipy, która zdobyła drużynowe złoto mistrzostw Europy w Mediolanie – tam dosiadał klaczy Iliana. W konkursie IJRC Rolex Top Ten Final w Genewie zajął miejsce drugie.