511 7073

Podsumowanie najlepszej dziesiątki zawodników roku 2023 i ich największych sukcesów w minionym sezonie.

10 – Krzysztof Ludwiczak (Stajnia Ludwiczak)

DSC06799

W lipcu na Niko wygrał konkurs zaliczany do światowego rankingu w Samorin. Na tym samym koniu był drugi w klasach LR grupy C w Krakowie i Szilvasvarad. Zajmował też miejsca w Top Ten w konkursach 145 cm (LR grupa D) w Jakubowicach, Sopocie i Poznaniu. W lutym na klaczy Miss Kanilvia PS triumfował w krajowym Grand Prix HZO w Lesznie.

9 – Marek Wacławik (KJ HEAA Turek, w sezonie 2023 również Equikam sp. z o.o.)

DSC 5062

Zawodnik, który przez rok 2023 odnotował stabilny i znaczny awans w tabeli PZJ - pod koniec 2022 zajmował w rankingu dalsze miejsce 25. W marcu w Lesznie sięgnął po złoto Halowych Mistrzostw Polski. W mistrzostwach na otwartym hipodromie w Białym Lesie otarł się o medal i uplasował się tuż poza podium, na miejscu czwartym. Te sukcesy odnosił na koniu Kathmandau. O wspólnej historii opowiadał w wywiadzie na łamach TylkoSkoki – TUTAJ. To na nim udanie zadebiutował w Pucharze Narodów w Drammen, gdzie wynikiem 0/4 przyczynił się do trzeciego miejsca polskiej ekipy. Siedmiokrotnie plasował się w Top Ten konkursów zaliczanych do światowego rankingu w Samorin, Stadl Paura, Biskupcu, Sopocie, Busto Arsizio i w Poznaniu.

8 – Marek Lewicki (KJ Czahary Pogorzelica)

511 3178

Zwycięzca konkursu zaliczanego do Longines Rankings podczas CSI2* w Olszy. Dosiadał wtedy klaczy La Pezi, na której plasował się również w czołówkach klas rankingowych w Zielonej Górze, Warszawie, Biskupcu, Opglabbeek, San Giovanni i Gorla Minore. Na poziom 145 wkroczył jego drugi koń – Come, który zajmował miejsca w Top 5 konkursów LR w Świnoujściu, Zielonej Górze i Biskupcu.

7 – Michał Tyszko (TKJ Garbówek)

511 7833

To kolejny duży awans w skali roku – z miejsca 20. Na koniu Colinero udanie startował w Pucharach Narodów z polską ekipą (0/4 w Deauville i miejsce piąte). Na nim zajął też trzecie miejsce w klasie 150 cm LR grupy C na 4Foulee w Poznaniu. W konkursach zaliczanych do światowego rankingu plasował się w Top Ten dziesięć razy. Był najlepszym polskim zawodnikiem konkursu Grand Prix CSIO4* Warsaw Jumping, gdzie zajął miejsce 5. W sierpniu wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski seniorów.

6 – Michał Kaźmierczak (RC Riding Center Sosnowice)

511 7412

Członek polskiej ekipy, która zajęła piąte miejsce w Pucharze Narodów w Deauville. W 2023 wygrał trzy krajowe konkursy Grand Prix: w Jakubowicach i dwa razy w Sosnowicach. W konkursach zaliczanych do światowego rankingu w Top Ten plasował się dziewięć razy. Był między innymi drugi w Grand Prix CSI2* w Bogusławicach i czwarty w klasie LR grupy C na 4Foulee w Poznaniu. Na koniu Whoopy Boy wygrał 6 konkursow międzynarodowych na poziomie 135-145 cm.

5 – Przemysław Konopacki (KS Adamus Equestrian)

511 3434

Członek polskiej drużyny, która drugim miejscem w Pucharze Narodów w Pradze zapewniła Polsce drużynową kwalifikację na IO w Paryżu. 11 razy zajmował miejsca w Top Ten w klasach LR. Był najlepszym reprezentantem Polski w Grand Prix CSIO5* w Sopocie, gdzie na klaczy Home-Run był siódmy. Na tym samym koniu był piąty w Grand Prix CSI5*-W w Amsterdamie. Na Home-Run i koniach Expression’Quill oraz Pure Passion From Second Life Z zajmował wysokie lokaty w Opglabbeek, Kronenbergu i Falsterbo. W Szwecji zajął też miejsce czwarte w wymagającym konkursie Derby (LR grupa B) – wtedy dosiadał konia Vasco.

4 – Dawid Kubiak (KJ Warka Sielanka)

511 6930

Na koniu Flash Blue B zdobył srebro Mistrzostw Polski kategorii seniorów. Dwukrotnie triumfował w konkursach zaliczanych do światowego rankingu na klaczy Anastacia III – w sierpniu powtórzył sukces w Grand Prix CSI2* w Baborówku, a w październiku triumfował w klasie LR we włoskim San Giovanni. W takich konkursach plasował się w Top Ten aż 15 razy. Udane starty odnotowywał w Pucharach Narodów – dwukrotnie zaliczył „double clear” w Drammen i Uggerhalne, a w Deauville pojechał na 4/0. Pod koniec roku na koniu Szuler wygrał też krajowy konkurs Grand Prix w Lesznie.

3 – Jarosław Skrzyczyński (KJ Agro-Handel Śrem)

511 2732

Zwycięzca 11 konkursów zaliczanych do światowego rankingu. Sześć wygrał na Inturido (2x CAVALIADA Sopot, 2x CSI2* Bogusławice, Grand Prix CSI2* w Michałowicach oraz Grand Prix CAVALIADY w Krakowie). Dwa razy triumfował na Loulou MPSZ (Grand Prix CSI2* Wrocław oraz klasa LR na CSIO4* Warsaw Jumping). W Grand Prix Michałowic w Październiku i finałach Średniej Rundy na CAVALIADACH w Warszawie i Poznaniu najlepszy był na młodym koniu Komboy. W Halowych Mistrzostwach Polski w Lesznie zdobył srebrny medal.

2 – Adam Grzegorzewski (JKS DiM)

511 9316

Członek ekipy, która wywalczyła bilet na IO w Paryżu podczas CSIO w Pradze. Na koniu Issem zwycięzca konkursu LR na CSI2* w Michałowicach w maju. Aż 24 razy znajdował się w najlepszej dziesiątce klas LR, między innymi w Lier, Sopocie, Walencji, Warszawie, Uggerhalne, Bogusławicach, Jakubowicach, Baborówku, Tetouanie, Arezzo i Rabacie, często dosiadając młodej, 8-letniej klaczy Fanfreluche de Rialfo Z. Z polską ekipą udanie startował w Pucharach Narodów EEF Series. To najwyżej sklasyfikowany reprezentant Polski w rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej.

1 – Tomasz Miśkiewicz (LKS Nadwiślanin Kwidzyn)

511 6975

W ciągu roku odnotował awans z pozycji siódmej na sam szczyt tabeli rankingowej. W marcu na Stakkato Lazar wygrał konkurs LR na CAVALIADZIE w Krakowie. Na tej klaczy oraz ogierze Castigo de Amor aż dziewięć razy znajdował się w Top 3 klas LR: w Biskupcu, Michałowicach, Łącku, Krakowie, Sopocie i Baborówku. Z polską ekipą zajął miejsce trzecie w Pucharze Narodów w Drammen (wynik 0/4), czwarte w Uggerhalne (double clear) oraz piąte w Warszawie (0/4). Przypieczętowaniem jego świetnej formy było zdobycie złotego medalu mistrzostw Polski seniorów w Białym Lesie – Stakkato Lazar była tam jedynym koniem, który przez 3 dni startów nie odnotował ani jednej zrzutki.