
Mistrzostwa Europy w skokach przez przeszkody Longines FEI 2025 już jutro rozpoczną się w Casas Novas w A Coruña w Hiszpanii, a podczas 38. edycji tej imprezy wysoko powiewać będą flagi 23 krajów.
Zawody potrwają od 16 do 20 lipca, 18 krajów wystawi drużyny, a pięć kolejnych będzie reprezentowanych przez zawodników indywidualnych.
W 68-letniej historii Mistrzostw Europy w skokach przez przeszkody te odbędą się w Hiszpanii dopiero po raz trzeci. Pierwsze odbyły się 32 lata temu, w 1993 roku w Gijón, gdzie Willi Melliger, Lesley McNaught, Stefan Lauber i Thomas Fuchs ze Szwajcarii pokonali Wielką Brytanię, zdobywając tytuł drużynowy, podczas gdy Melliger poprowadził Quintę do indywidualnego złota.
W 2011 roku mistrzostwa odbyły się w Madrycie i to Niemcy w składzie Marco Kutscher, Carsten-Otto Nagel, Janne Friederike Meyer i Ludger Beerbaum okazali się najlepsi spośród 16 krajów, Francja zdobyła srebro drużynowo, a Wielka Brytania brąz. Nagel zdobył indywidualne srebro za Szwedem Rolfem-Göranem Bengtssonem i Ninją La Silla, którzy wywalczyli złoto.
Kiedy Mistrzostwa Europy FEI zostały zorganizowane po raz pierwszy w Rotterdamie w 1957 roku, do zdobycia były tylko medale indywidualne, a złoto, srebro i brąz zdobyli odpowiednio Niemiec Hans Günter Winkler na Sonnenglanz, Bernard de Fombelle i Bucephale z Francji oraz Włoch Salvatore Oppes na Pagoro.
Kiedy po raz pierwszy wprowadzono medale drużynowe w Monachium w 1975 roku, to właśnie Niemcy w składzie Alwin Schockemöhle, Hartwig Steenken, Sönke Sönksen i Hendrik Snoek zajęli pierwsze miejsce. W tamtym roku Niemcy zdobyli też komplet medali indywidualnych: złoto przypadło Schockemöhle na Warwicku, srebro Steenkenowi na Erle, a brąz Sönksenowi i Kweptowi.
Niemcy zajmują pierwsze miejsce w rankingu honorowym Mistrzostw Europy, z siedmioma drużynowymi i 15 indywidualnymi złotymi medalami zebranymi przez lata, z których trzy ostatnie przypadły legendarnemu partnerstwu Paula Schockemöhle i Deistera podczas trzech kolejnych edycji w latach 80-tych.
Obrońcami tytułu są Szwedzi, którzy byli w świetnej formie, dodając europejskie złoto drużynowe do tytułów olimpijskich i światowych, które mieli już w swoim posiadaniu podczas ostatniej edycji na parkurze San Siro w Mediolanie dwa lata temu. Był to historyczny rezultat, ponieważ Szwecja po raz pierwszy zdobyła drużynowe złoto ME.
Czwórka szefa ekipy Henrika Ankarcrony w składzie: Henrik von Eckermann (Iliana), Wilma Hellström (Cicci BJN), Jens Fredricson (Markan Cosmopolit) i Rolf-Göran Bengtsson (Zuccero HV) sięgnęła po złoto. Irlandia zdobyła srebrny medal, a Austria – brązowy.
Steve Guerdat powraca, aby bronić indywidualnego tytułu, który zdobył z Dynamix de Belheme dwa lata temu w Mediolanie. Niemiec Philipp Weishaupt i Zineday zdobył tam srebro, wyprzedzając francuską parę Juliena Epaillarda i Dubai du Cedre.
Szwajcarski skład na zawody w A Coruña obejmuje również indywidualnego mistrza Europy z 2019 – Martina Fuchsa (Conner Jei), a dołączą do nich Nadja Peter Steiner (Mila), Janika Sprunger (Orelie) i Géraldine Straumann (Long John Silver 3).
Wilma Hellström i jej wspaniała jednooka Cicci BJN są jedyną parą ze zwycięskiej drużyny z 2023 roku, która tym razem ponownie pojawi się na starcie, podczas gdy szwedzka selekcja złożona wyłącznie z kobiet obejmie również Petronellę Andersson (Opaline de W&S), Amandę Landeblad (For Killy), Erikę Lickhammer-Van Helmond (I.Comme Tessa VHL) i Angelie Von Essen (Voila DK Z).
Brytyjski skład todwóch jeźdźców z drużyny, która zdobyła złoty medal olimpijski w Paryżu w 2024 roku – numer dwa na świecie Ben Maher z Point Break i Scott Brash z Hello Folie, podczas gdy irlandzki szef ekipy Michael Blake wybrał 22-letniego Seamusa Hughesa Kennedy'ego i ESI Rocky'ego, którzy zdobyli złoty medal ME młodych jeźdźców w 2023 roku, aby dołączyli do jego bardziej doświadczonego teamu.
Indywidualny brązowy medalista z 2023 roku, Epaillard, lideruje francuskiej drużynę wraz z Donatello D'Auge, podczas gdy niemiecka pula Otto Beckera wygląda na bardzo silną, z Hansem-Dieterem Dreherem (Elysium), Marcusem Ehningiem (Coolio 42), Sophie Hinners (Iron Dames My Prins), Richardem Vogelem (United Touch S), a wszyscy u boku panującego mistrza olimpijskiego Christiana Kukuka (Just Be Gentle).
Drużyna Belgii również powinna być bardzo konkurencyjna, z Pieterem Devosem (Casual DV Z) i Gillesem Thomasem (Ermitage Kalone), do których dołączą Nicola Philippaerts (Katanga VH Dingeshof), Abdel Saïd (Bonne Amie) i Thibeau Spits (Impress-K van't Kattenheye Z).
Nie dało się ukryć zaskoczenia na twarzach Austriaków, gdy zdobyli swoje pierwsze europejskie medale drużynowe, zgarniając brąz w Mediolanie i tym samym jedno z trzech miejsc kwalifikacyjnych na Igrzyska Olimpijskie. Troje członków tej drużyny wystąpi ponownie już w ten weekend - Max Kühner (EIC Cooley Jump the Q), Katharina Rhomberg (Cuma 5) i Alessandra Reich (Oeli R).
Oczywiście nigdy nie można lekceważyć Holendrów, zwłaszcza gdy w ich składzie znajduje się niezwykle konsekwentna, niezawodna i odnosząca sukcesy para Maikel van der Vleuten i Beauville Z N.O.P., którzy zeszłego lata zdobyli swój drugi z rzędu indywidualny brązowy medal olimpijski w Paryżu.
Pełna lista rywalizujących drużyn to: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Węgry, Irlandia, Izrael, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria i Szwecja. W zawodach wezmą również udział zawodnicy z Cypru, Estonii, Finlandii, Liechtensteinu i Słowacji.
Harmonogram Mistrzostw rozpoczyna się pierwszą inspekcją koni we wtorek rano 15 lipca, po której odbędzie się sesja treningowa przed wieczornym losowaniem kolejności startu. Pierwszy konkurs, rozgrywany według tabeli C, jest otwarty dla drużyn i zawodników indywidualnych i odbywa się w środę 16 lipca, a wynik każdego zawodnika jest przeliczany na punkty karne.
Drugi konkurs rozpoczyna się jedną rundą w czwartek 17 lipca i jest otwarty dla wszystkich drużyn i zawodników startujących indydiwualnie, ale tylko 10 najlepszych drużyn i 50 najlepszych indywidualnych przechodzi do drugiej rundy w piątek 18 lipca, kiedy to zostaną rozstrzygnięte medale drużynowe.
Najlepsza 25 przechodzi potem do pierwszej rundy finału indywidualnego w niedzielę 20 lipca, a 12 najlepszych wraca w drugim nawrocie, aby rozstrzygnąć losy indywidualnego tytułu mistrza Europy 2025.
Pełna lista zgłoszeń TUTAJ.
Listy startowe/wyniki TUTAJ.
Livestream TUTAJ.
Źródło: inside.fei.org
Fot. FEI