
Konkurs Rolex Grand Prix na CSIO5* w Rzymie wygrał Włoch Piergiorgio Bucci. W Pucharze Narodów triumfował tam team Meksyku.
Rolex Grand Prix
Parkur Rolex Grand Prix, zaprojektowany przez Uliano Vezzaniego, był niezwykle wymagający i selektywny, z przeszkodami ustawionymi na wysokości 160 cm. Siedem par awansowało do drugiego nawrotu bez punktów karnych, a sześć kolejnych — z najszybszymi czasami — przystąpiło do niego z czterema punktami karnymi. Jedynie zwycięska włoska para Piergiorgio Bucci i Pallieter VD N.Ranch zdołała ukończyć konkurs z podwójnie bezbłędnym wynikiem, prezentując znakomitą jazdę pod względem precyzji, szybkości i koncentracji.
Zapytany o zwycięstwo, reprezentant gospodarzy odpowiedział z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru: „Cóż, wiedzieliśmy już, że to nadejdzie, ponieważ prezes Włoskiej Federacji Jeździeckiej Marco Di Paola i ja umówiliśmy się na włoskie zwycięstwo z okazji stulecia CSIO i FISE. A jeśli chodzi o mnie — teraz, kiedy już nauczyłem się wygrywać Grand Prix, droga stoi otworem... A tak na poważnie, to naprawdę niezwykły zbieg okoliczności… To kolejny powód do radości. To zwycięstwo odnieśliśmy w obecności najważniejszych postaci włoskiego sportu jeździeckiego i sportu w ogóle. Muszę im podziękować za to, co dla nas robią. Czasami dobrze jest móc dać coś w zamian.”
Urodzony w L’Aquili 18 sierpnia 1975 roku Bucci wrócił do Włoch pod koniec 2025 roku po 16 latach spędzonych za granicą — w Holandii i Belgii. Podczas tradycyjnej konferencji prasowej w Casino dell’Orologio dziennikarze zapytali go o znaczenie ambasadorów w promowaniu tej dyscypliny. Bucci udzielił odpowiedzi niemal tak doskonałej jak jego zwycięstwo:
„W Niemczech nasz sport jest bardziej popularny niż we Włoszech. My również do tego dążymy. Wszyscy razem pracujemy nad tym, by stawał się coraz popularniejszy. Moją odpowiedzialnością jest być jak najbardziej fair wobec mojego konia i pokazywać kibicom oraz publiczności — w tym licznie zgromadzonym widzom w Rzymie, którzy nie są związani ze światem jeździeckim — jak silna jest więź między nami a końmi. Wynik jest wspaniały, kiedy przychodzi, ale jeśli go nie ma, nadal musimy przede wszystkim okazywać szacunek koniom, rywalom i kibicom.”
Pallieter Vd N. Ranch to ogier urodzony w 2015, którego Bucci dosiada dokładnie od roku. Już w samym 2026 roku para wygrała Grand Prix CSI3* w Walencji, CSI4* w Bedizzole oraz CSI5* w Meksyku. Regularnie zaliczali przejazdy „double clear” — tak jak w Grand Prix CSI5* w Miami, gdzie zajęli trzecie miejsce.
Za Buccim uplasowało się dwoje niemieckich zawodników: Jörne Sprehe na Toys oraz Richard Vogel na Cloudio.
Wyniki TUTAJ.
Puchar Narodów

Wystartowało tutaj 10 teamów, a po dwóch nawrotach dwie miały na koncie po 4 punkty karne. W rozgrywce po zwycięstwo dla Meksyku pogalopował Patricio Pasquel na Chakkalou PS, a w ekipie jechali z nim Carlos Hank Guerreiro na H5 Shaq Attack, Andres Azcarraga na Contendros 2 i Fernando Martinez Sommer na koniu Joep.
Cały meksykański zespół nie krył radości, począwszy od szefa ekipy, Kanadyjczyka Marka Laskina:
„Nie jestem po prostu zadowolony — jestem w siódmym niebie. Ten występ daje nam powody do optymizmu. Do samego końca konkursu skupialiśmy się wyłącznie na sobie. Wiedzieliśmy, że w takich zawodach wszystko może się wydarzyć… Muszę jednak przyznać, że rywalizacja z Niemcami niewątpliwie zmotywowała nas do jeszcze lepszej jazdy. Jako trener bardzo ufam mojej drużynie. Wiem, że mogę na nich liczyć każdego dnia i udowodnili, że potrafią osiągać świetne wyniki. Oczekuję od nich takiego samego zaangażowania podczas mistrzostw świata w Aachen, dokąd pojedziemy z dużymi nadziejami.”
Na miejscu drugim uplasowali się reprezentanci Niemiec: Christian Ahlmann na Applebridge Tag Z, Sophie Hinners i Iron Dames Combella, Jörne Sprehe na Toys i startujący w rozgrywce Richard Vogel na Gangster Montdesir, który finałowy baraż ukończył z jedną zrzutką. Top 3 z 8 punktami karnymi zamknęli Brytyjczycy: Jessica Mendoza na Summerhouse, Adrian Whiteway na Chacco Volo, Jack Whitaker na Jack JL i Joseph Stockdale na Ebanking.
Wyniki TUTAJ.
Źródło i zdjęcia: piazzadisiena.it