52285375549 cf5b08bb60 c

Podsumowanie najlepszych zawodników światowego rankingu za rok 2022 i ich największych osiągnięć w minionym sezonie.

10 – McLain Ward (USA)

51988806343 a11ee3345a c

Zawodnik, który w minionym roku wygrał 20 konkursów zaliczanych do światowego rankingu, w tym 8 zaliczanych do grupy A/AA. Jego największym osiągnięciem był triumf w prestiżowym Rolex Grand Prix w Genewie w połowie grudnia. Dokonał tego na klaczy HH Azur. W LGCT Super Grand Prix w Pradze był na niej trzeci. Na koniu Contagious był najlepszy w dwóch konkursach na poziomie 160 cm podczas CHIO w Aachen oraz zajął miejsce czwarte w klasie IJRC Rolex Top Ten. 7 innych, niższych klas, wygrał na znanym ze wcześniejszych startów pod Martinem Rozynkiem Catoki, który w jego stawce koni jest specjalistą od szybkości.

9 – Maikel van der Vleuten (NED)

52285445454 fa6a52244a c

Reprezentant Holandii w 2022 triumfował w 8 konkursach LR, w tym w Grand Prix CSI4* w Maastricht. W sierpniu zdobył brązowy medal mistrzostw Świata w Herning na koniu Beauville Z N.O.P oraz srebro drużynowo. Zajmował miejsca w Top 3 w 5* konkursach Grand Prix w Knokke i Doha.

8 – Daniel Deusser (GER)

52527536865 b28bb089e3 c

Zwycięzca konkursu LGCT Super Grand Prix zawodów Prague Playoffs. Za tą wygraną zainkasował niebagatelną kwotę ponad 300 000 euro. Był też najlepszy w zaliczanych do grupy AA Grand Prix w ‘s-Hertogenbosch, Nowym Jorku, Cannes i Calgary. Według rankingu portalu hippomundo jest najlepiej zarabiającym jeźdźcem roku 2022. Łącznie wygrał 15 klas zaliczanych do światowego rankingu.

7 – Marlon Modolo Zanotelli (BRA)

52465016311 6b2ee4b501 c

Zawodnik ma na swoim koncie 12 zwycięstw w klasach LR w minionym roku. Na Like a Diamond van het Schaeck triumfował w LGCT Grand Prix w Paryżu w czerwcu oraz w GP CSI5* w Doha w lutym. Wygrał też jedną z klas na zawodach zaliczanych do Longines Global Champions Tour w St Tropez. Znajdował się w czołówkach konkursów pięciogwiazdkowych w Rzymie, Lyon i Madrycie.

6 – Ben Maher (GBR)

52282201686 cba5d6fb6c c

Czwarty zawodnik mistrzostw Świata i zdobywca brązowego medalu drużynowo na tej samej imprezie. W minionym sezonie wygrał zaledwie 4 konkursy LR, w tym Grand Prix CSI3* w Wellington w styczniu na koniu Tic Tac. Po raz kolejny został najlepszym zawodnikiem cyklu Longines Global Champions Tour. W 2022 zaczął też dosiadać konia znanego z wcześniejszych występów pod reprezentantami Polski – Exit Remo, na którym triumfował w klasie LR grupy D w Olivie w październiku.

5 – Conor Swail (IRL)

52413856237 2e6e31bcc0 c

Zwycięzca 18 klas LR w roku 2022. Na koniu Count Me In wygrał konkurs zaliczany do Pucharu Świata Ligi Północnoamerykańskiej w Waszyngtonie, a na Vital Chance de la Roque - w Sacramento. Z ekipą Irlandii triumfował w Pucharze Narodów w Dublinie w sierpniu. Zajmował miejsca w Top 3 w 5* konkursach w Dublinie, Calgary i Wellington.

4 – Harrie Smolders (NED)

52170421019 d56ca9d590 c

Drużynowy srebrny medalista Mistrzostw Świata w Herning. Wprawdzie wygrał w minionym roku tylko jeden konkurs LR (grupy D w Lanaken, na koniu Bingo du Parc), to utrzymywał bardzo dobrą i równą formę. Plasował się między innymi w Top 3 takich klas jak Grand Prix w St Tropez, Riyadh, Brukseli i ‘s-Hertogenbosch. Większość tych sukcesów odnosił na koniu Monaco N.O.P, na którym zajął miejsce drugie w finale Pucharu Świata w Lipsku. Z ekipą Holandii był najlepszy w Pucharze Narodów w Rotterdamie.

3 – Julien Epaillard (FRA)

52527608848 54904c6c6c c 1

Wyjątkowo szybki i skuteczny jeździec. Tylko w 2022 wygrał aż 44 konkursy zaliczane do światowego rankingu. Triumfował w pięciogwiazdkowym Grand Prix w Madrycie, wygrał pierwszy półfinał Mistrzostw Świata w Herning, był najlepszy w klasie zaliczanej do Pucharu Świata Ligi Europy Zachodniej w Lyon, a z drużyną Francji triumfował w Pucharze Narodów CSIO5* w Knokke.

2 – Martin Fuchs (SUI)

51995273954 ef2cb6a142 c

Zwycięzca finału Pucharu Świata w Lipsku. Wygrał w minionym roku 22 klasy LR, w tym Rolex Grand Prix w Dinard i 5* Grand Prix w St Gallen, gdzie triumfował także w Pucharze Narodów ze szwajcarską ekipą. W Rolex Grand Prix w Genewie zajął miejsce drugie. Podczas tej imprezy odbyło się uroczyste pożegnanie „konia jego życia” – wałacha Clooney, który sportową karierę zakończył na skutek kontuzji. Fuchs największe sukcesy odnosił w 2022 na koniach Conner Jei, Leone Jei i Chaplin.

1 – Henrik von Eckermann (SWE)

52285188021 4952d62a35 c

To zdecydowanie był jego rok. W 2022 wygrał 20 klas Longines Rankings. Podczas sierpniowych Mistrzostw Świata w Herning zdobył dwa złote krążki – zarówno drużynowo, jak i indywidualnie. W grudniu w Genewie wygrał prestiżowy konkurs IJRC Top Ten. Triumfował też w pięciogwiazdkowych konkursach w Weronie, Nowym Jorku, Sztokholmie czy St Tropez. Największe sukcesy zawdzięcza bardzo dokładnemu i szybkiemu wałachowi King Edward. Na szczycie światowego rankingu utrzymuje się już szósty miesiąc z rzędu. Jak widać po wczorajszym zwycięstwie w Bazylei – nie zwalnia tempa i dobra passa Szweda trwa w najlepsze.