jarekGPdekoracjaPrezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń roku 2013 z udziałem polskich skoczków oraz jeźdźców ze światowej czołówki.

Styczeń
AhlmanntaloubetNa krajowych hipodromach przerwa. Po listopadowych wyborach na początku roku nowe władze PZJ poukładały niższe szczeble. W skokach niewielkie zmiany: menadżerem dyscypliny został dotychczasowy przewodniczący Komisji Skoków – Krzysztof Koziarowski. Trenerem kadry seniorów nadal jest Rudiger Wassibauer, a Rudolf Mrugała poza juniorami i młodzieżowcami od 2013 roku zajmuje się również dziećmi. Najlepsi na świecie walczyli w Lidze Zachodniej Pucharu Świata. W Lipsku wygrał Christian Ahlmann (na zdjęciu), a w Zurychu Luciana Diniz. My wiele pisaliśmy o zmianie sponsora strategicznego skoków w FEI z Rolexa na Longinesa.

Luty
 mg 8068W pierwszym tygodniu liczna Polska ekipa pojechała na mocno obsadzone CSI3* Treffen do Austrii. Jarosław Skrzyczyński zajął 8 miejsce w Grand Prix. Hans-Dieter Dreher z Niemiec wygrał 11 kwalifikację Pucharu Świata rozegraną podczas CSI5*W w Bordeaux. Pierwsze zawody ogólnopolskie zakończyły się remisem w Grand Prix. Z identycznym czasem w rozgrywce pierwsze miejsce zajęli Krzysztof Ludwiczak i Mściwoj Kiecoń (na zdjęciu0.  Zawody CSI2* w Ebreichsdorfie zakończyły się dużym sukcesem Polaka. Po raz pierwszy w swojej karierze Łukasz Koza wygrał konkurs Grand Prix na zawodach międzynarodowych. To była zapowiedź bardzo udanego sezonu w wykonaniu pary Koza – El Camp. W Al Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbył się pierwszy historyczny konkurs zaliczany do Furusiyya FEI Nations Cup.

Marzec
lewickiWysoka pula nagród, niezły poziom sportowy, organizacja jak w Poznaniu i niesamowita publiczność – tak w skrócie podsumowaliśmy Cavaliadę w Lublinie. Do tego na tych zawodach dobrze spisali się Polacy. Marek Lewicki na Abigeju (na zdjęciu) wygrał Grand Prix, trzeci był Łukasz Wasilewski, a Jarosław Skrzyczyński na Crazy Quick triumfował w sobotnim konkursie LR. Już po czterech dniach od zakończenia zawodow w Lublinie zawodnicy rozpoczęli starty na warszawskim Torwarze. W najtrudniejszych konkursach z Polaków najlepiej spisali się Andrzej Głoskowski na Crosie (2 w sobotnim finale ŚR zaliczanym do LR) i Ewa Mazurowska (2 w Grand Prix). Jarosław Skrzyczyński (na zdjęciu na górze) wygrał cały cykl Cavaliada Tour i dzięki dobrej postawie w Warszawie awansował do Finału Pucharu Świata. W ramach przygotowań jeszcze w marcu (dzięki zaproszeniu uzyskanemu przez organizatora Cavaliady) Skrzyczyński pojechał na CSI4* do Braunschweigu i jeździł tam bez respektu do bardziej utytułowanych rywali. W Arezzo na CSI3* 3 miejscem w konkursie LR sezon startów na otwartych hipodromach zainałgurował Igor Kawiak. Ostatnie zawody kwalifikacyjne Pucharu Świata w Lidze Zachodniej w Den Bosh wygrał młody 24-letni zawodnik z Niemiec – David Will.

Kwiecień
IMG 8279Piotr Morsztyn (senior - na zdjęciu na najwyższym stopniu podium a obok srebrny Wasilewski i brązowy Hartman), Zuzanna Gowin (juniorka w kategorii Młodych Jeźdźców), Monika Grundkowska (juniorka młodsza w kategorii Juniorów) to zdobywcy Halowego Pucharu Polski w roku 2013. Zawody odbyły się w Michałowicach, a organizator KJK Szary otrzymał wiele pochlebnych recenzji. Bardzo dobrze na zawodach w Linzu zaprezentował się Marek Lewicki. W Grand Prix CSI2* zajął drugie miejsce. Puchar Świata w Goeteborgu zdobyła Amerykanka Beezie Madden. Jarosław Skrzyczyński w samym Pucharze większej roli nie odegrał, ale zdobył sporo punktów do światowego rankingu w dodatkowych konkursach w ramach CSI5*. Na CSI2* Lamprechtshausen bezbłędnie parkur podstawowy Grand Prix pokonał Andrzej Lemański na Bischofie i ostatecznie zajął 3 miejsce.

Maj
kozaNa czterogwiazdkowych CSI w Baku udanie wystartowała Aleksandra Lusina. Podczas wyprawy do dalekiego Azerbejdżanu zdobyła aż 145 punktów do LR. Konkurs Grand Prix w Bogusławicach, Memoriał Barbary i Andrzeja Osadzińskich wygrał Andrzej Głoskowski. Pierwszy Puchar Narodów w wykonaniu naszych zawodników  rozpoczął się bardzo udanie. Po ¾ konkursu o Puchar Narodów w Linz prowadzili Polacy. Dwa ostanie przejazdy nie były jednak udane i nasi Polacy skończyli rywalizację na 7 miejscu. Podwójne zero zaliczył Łukasz Koza (na zdjęciu) na El Campie. Kolejny sukces odniosła juniorka Zuzanna Gowin. Konkurs Großer Preis Von Lamprechtshausen na wysokości 150 cm bezbłędnie pokonały tylko trzy pary. Polka ze zrzutką w rozgrywce i dobrym czasem zajęła na Emperio van't Roosakker 2 miejsce. Hubert Kierznowski wygrał konkurs Top Four na X jubileuszowej Majówce z Koniem w Poznaniu. Po zwycięstwie w Grand Prix na CSI2*W w Vazgaikiemis (LTU) Krzysztof Ludwiczak został pierwszym liderem nowego sezonu LEC Pucharu Świata. Na CSIO w Kopenhadze Polacy zainaugurowali start w rozgrywkach Furusiyya FEI Nations Cup. Nasi zawodnicy w składzie: Andrzej Lemański, Łukasz Koza, Łukasz Wasilewski i Igor Kawiak zajęli piąte miejsce.

Czerwiec
bucciroszkiewiczBogaty w imprezy na polskich hipodromach czerwiec rozpoczął się zwycięstwem Marcina Bętkowskiego w Grand Prix Polskich Producentów Żywności na hipodromie w Olszy. Tydzień później odbyły się zawody CSI4* w Poznaniu.  Fundatorem pierwszych w Polsce zawodów CSI w randze czterech gwiazdek był pan Roman Roszkiewicz (na zdjęciu wręcza nagrodę zwycięzcy), a organizatorami KS Jumping Events i Tarant Events przy wsparciu Miasta Poznań i Województwa Wielkopolskiego. Na listach startowych było aż 9 zawodników z pierwszej setki Longines Rankings (takiej statystyki nie miała ani żadna tegoroczna, ani wcześniejsza impreza skokowa w Polsce). Konkurs Grand Prix wygrał Włoch Piergiorgio Bucci. Do pełni szczęścia zabrakło lepszej postawy Polaków w najtrudniejszych konkursach. Bardzo dobrą obsadę miały też tegoroczne CSIO w Sopocie. Puchar Narodów wygrali Szwedzi, Polacy zajęli 7 miejsce. Konkurs Grand Prix wygrała Stephanie Brugman (NED) na Waldo W,  najlepszy z naszych był Marek Lewicki na koniu Abigej. Para ta zajęła też drugie miejsce w czwartkowym konkursie zaliczanym do LR. Na CSI4* Fontainebleau w jednym z konkursów zaliczanych do LR był drugi. Dobrze spsiali się polscy juniorzy na CSIO w Pezinoku. Wygrali Puchar Narodów (double clear zaliczył Andrzej Opłatek) a Joanna Marciniak była najlepsza w Grand Prix. Tydzień później drużyna powtórzyła ten sukces w Budapeszcie. Warto również wspomnieć o wygranym konkursie Grand Prix przez Zuzannę Gowin na prestiżowych CSIOJ w Wierden w Holandii.  Nick Skelton na Big Star zwyciężył w pierwszej odsłonie Rolex Grand Slam, która miała miejsce podczas Grand Prix na CSIO w Akwizgranie.