Logo tylkoskoki

SCPMK Lizem 2023 Oracle Urssini

Podobnie jak Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni w Olszy, tak i jego odpowiednik w skokach luzem, od trzech lat obecny w listopadzie w SK Racot, błyskawicznie znalazł uznanie wśród promotorów młodych koni skokowych na naszym rynku jeździeckim. W przedsięwzięciu zorganizowanym przez konsorcjum SK Racot, KJ Agro-Handel, Tarant Events i Kraju Jumping Team wspierane przez Związek Hodowców Polskiego Konia Sportowego, Polski Związek Hodowców Koni, Kujawsko-Pomorski ZHK i ZHK Wielkopolskich, wzięła udział rekordowa liczba 112 koni reprezentujących roczniki 2020 i 2021. Komisja sędziowska w składzie identycznym jak w ubiegłym roku: Jarosław Szymoniak, Andrzej Matławski, Marek Fimmel, Jacek Zagor i Dawid Rakoczy, oceniła imponującą rodowodami i genetycznym potencjałem stawkę, co jak się później okazało, w większości wypadków znalazło swoje odzwierciedlenie w zaprezentowanych uzdolnieniach skokowych.

Podkreślić trzeba bardzo dobre, lepsze niż w latach ubiegłych, przygotowanie techniczne i kondycyjne do imprezy, w której obowiązują niemałe jak na młody wiek uczestników wymagania. Tradycyjnie już w Racocie liczba 2-latków była nieco wyższa niż 3-latków. Młodsza grupa od początku miała niekwestionowana liderkę, a była nią gniada holsztyńska klacz Oracle Urssini (Uriko kwpn – Catolica hol po Cassini I hol). Zdecydowanie i z dużą przewagą wygrała zarówno półfinał jak i finał. Pełna siostra Sportowego Czempiona Polski 5-latków z Olszy z 2020, ogiera Urssini, może stanowić w przyszłości źródło wielkiej satysfakcji dla hodowczyni, a jest nią Wioletta Kosicka, zarówno w sporcie jak i hodowli.

comme le

Na drugim miejscu sędziowie uplasowali również konia holsztyńskiego i także gniadej maści ogiera Comme le Soleille OJK (Comme l`Etoile hol – Picara I hol po Carry hol), którego wyhodowała Katarzyna Bartosiewicz, a właścicielką jest Anna Farysej. Obie Panie z województwa zachodniopomorskiego. To ogier nieco jeszcze źrebięcy, ale bardzo szlachetny, niezwykle elastyczny w skoku. Bardzo poprawił swoją pozycję znakomitym finałowym przebiegiem. Jest to syn Mistrza Polski koni 5-letnich i klaczy, która jest siostrą bardzo zasłużonego dla polskiej hodowli, nieżyjącego już niestety, ogiera Carry Son.

Roxan

Brązowy medal dla gniadego wałacha holenderskiej hodowli Roxan BFT (Grand Slam VDL kwpn – Mistic Lady kwpn po Glasgow VDL bwp) Równo, wysoko oceniony przez 2 dni (8,47-8,5), pochodzi z najlepszej rodziny żeńskiej Jana Greve (NED), którą założyła klacz Twiggy (po Lucky Boy xx), a która przewija się także dość często w rodowodach koni sportowych polskiej hodowli. Właścicielem tego konia jest Wojciech Szeszycki z Wielkopolski.

Portado

Najlepszym koniem polskiej hodowli w tej grupie był kasztanowaty ogier z miejsca 4-tego - Portado van`t Huka sp (Quivilon van`t Huka bwp – Porta Bella sp po Tjungske kwpn). Przegrał medal „o włos” – z ocenami 8,47-8,47, prezentując silne i kapitalne technicznie skoki. Jest to wnuk Mistrza Świata ogiera Vigo d`Arsouilles bwp i prawnuk olimpijczyka Carthago hol. Konia tego przygotowała i zaprezentowała hodowczyni z województwa wielkopolskiego - Nicole Młynarz.

SCPMK Lizem 2023 Nyiragongo Vulkan L

Bardziej wyrównany przebieg miała rywalizacja w gronie koni rocznika 2020. Tu zwyciężyła ciemnogniada, nieduża klacz polskiej hodowli Nyiragongo Vulkan L sp (Vulkan L westf – Nubia L hol po Catoo hol) która w ubiegłym roku wśród 2-latków uplasowała się na miejscu trzecim. To córka najlepszej matki stadnej Pana Jana Ludwiczaka z KJ Agro-Handel Śrem, która dała już 3 rumaki które wyróżniły się w konkursach dla młodych koni: Niki L, New Escobar L i Nurioso L. Zwycięstwa nie odebrał jej nawet nieco słabszy wynik finałowego przebiegu.

 Utu Magic

Natomiast mocno awansował na miejsce drugie, rosły, ciemnogniady ogier Utu Magic (Uriko kwpn – Dorothee hol po Canto hol). To kolejny holsztyn, tym razem hodowli niemieckiej, promowany przez Stację Ogierów Rodziny Państwa Farysej. W doskonałym finałowym przebiegu zaprezentował przede wszystkim wielką siłę skoku.

 Babbe

Najniższe miejsce na podium przypadło wybornego pochodzenia gniadej klaczy Babbe Key Z (Balou du Reveton os – Grand Cru van`t Hagenhof bwp po Bentley van de Heffnick bwp). To córka zwycięzcy konkursów Grand Prix w ekipie amerykańskiej (w tym Grand Prix CSIO 5* Sopot) i klaczy wywodzącej się z doskonałej rodziny żeńskiej klaczy Usha van`t Roosakker. Dodatkowo zinbredowana jest 3x4 na świetnego Clintona hol. Od klaczy tej właścicielka Pani Roma Kosicka-Kaźmierczak już wiosną doczeka się 3 źrebiąt urodzonych przez surogatki i w związku z tym sama Babbe może skupić się na rozwoju kariery sportowej. 

 

Rozgrywany równolegle Ogólnopolski Czempionat Polskiego Konia Sportowego to impreza o zdecydowanie bardziej hodowlanym charakterze. W związku z tym, że brane są pod uwagę także oceny za typ, pokrój i jakość galopu, więc odmienna była także ostateczna klasyfikacja.

I tak, w czempionacie klaczy zwyciężyła (najlepsza także wśród 2 latków) bardzo już utytułowana HA Sunlight (Conthargos os – Himera wlkp po Contendro I hol). W kwietniu tego roku klacz ta wygrała Dni Polskich Koni Sportowych w Jarużynie k. Bydgoszczy. Jej hodowcą jest Renata Wójcik (Kujawsko-Pomorski ZHK), a właścicielem i prezenterem Andrzej Herrmann (Warmińsko-Mazurski ZHK) wspomagany przez nadzorującą trening w jego stadninie Małgorzatę Łastówkę. Klacz wybitnie żeńska i urodziwa, o bardzo poprawnej budowie, prawidłowo rozwinięta. W skokach widać było niestety zmęczenie wyjątkowo dalekim transportem. Aby uczestniczyć w rywalizacji w Racocie dzień wcześniej przejechała 530km, najwięcej z wszystkich uczestników.

Na drugim miejscu, także 2-latka, kasztanowata Osaka (Varihoka du Temple sf – Okinawa sp po Aravel Waro sp) hod. i wł. Marek Buchowski (ZHKWlkp). W długich liniach, szlachetnej, lekkiej budowy, wywodzi się z rodziny żeńskiej pełnej krwi, gdzie kilkakrotnie występują konie tej rasy sprawdzone w kontekście hodowli koni sportowych.

Brązowy medal dla trzyletniej wyhodowanej w „Hodowli Koni Olimpijskich” SK Moszna (Śląsko-Opolski ZHK), a należącej do Jana Ludwiczaka (KJ Agro-Handel), gniadej klaczy Sollana M (od Soleil M po So in Love kwpn). To klacz pochodząca z rodziny żeńskiej „Królowej Matki” polskich klaczy hodowlanych Sauge AA. I wreszcie czwarta pozycja wśród klaczy sp dla ww. Nyiragongo Vulkan L.

SCPMK Luzem 2023 Czardasz

W stawce ogierów najlepszy był 3 latek - rosły ciemnokasztanowaty Apollo K (Czardasz sp – Amieke kwpn po Triomphe de Muze bwp). Jego hodowcą i właścicielem są Bracia Rafał i Łukasz Krajewscy (ZHKWlkp). To reproduktor, mimo młodego wieku, bardzo już dojrzały i rozwinięty. Imponował siłą i witalnością, ale jednocześnie dużą chęcią współpracy z człowiekiem. Na wiosnę urodzą się po nim już pierwsze źrebięta, był bowiem udostępniony dla SO Gniezno, ale aktualnie powróci do treningu sportowego celem zaprezentowania go w MPMK. Z uwagi na powyższe cechy, komisja sędziowska jednogłośnie przyznała mu tytuł „Best in Show” racockiego turnieju! 

Srebrny medal dla reprezentanta gospodarzy (SK Racot) siwego dwuletniego Chochlika (Kapsones W kwpn – Chochla sp po Vulkan L westf). Zdecydowanie w typie swojego słynnego dziadka Corneta Obolenskiego. Pochodzi z dynastii klaczy sprawdzonych w próbach dzielności organizowanych przez macierzystą stadninę, a wyhodowanych z istotnym dolewem krwi uszlachetniającej: Julio Mariner xx, Ladykiller xx, Plon xo, Nemrod xx.

Na trzecim miejscu gniady trzyletni Chimborazo L (Vulkan L westf, - Corvette L hol po Cascavello hol) hod. i wł. Jan Ludwiczak KJ Agro-Handel Śrem. Syn klaczy sprawdzonej w MPMK-B, może w nieco gorszym typie niż zwycięzca, lepiej za to skakał. Wśród koni które zajęły premiowane miejsca znalazł się też kolejny koń ze stajni Jana Ludwiczaka KJ Agro-Handel Śrem, a był nią siwy Lucky White (Hickstead White os – La Cornetta sp po Cornet Obolensky bwp) ur. 2021 hod. Tomasz Bagniewski (KPZHK).  

Wyniki TUTAJ.

 

Tekst: Tomasz Bagniewski

Fot. Paula Bartkowiak


W tym tygodniu

 • Młodzieżowe ME Peelbergen NED
  16-21.07.2024
         
 • CSI5* LGCT Riesenbeck GER
  18-21.07.2024
         
 • CSI5* Dinard FRA
  18-21.07.2024
         
 • CSI2* Zuidwolde NED
  18-21.07.2024
         
 • CSI2* Bonheiden BEL
  18-21.07.2024
         
 • ZO Warka POL
  19-21.07.2024
         
 • ZO PLJ Bogusławice POL
  18-21.07.2024
         
 • ZO Olsza POL
  19-21.07.2024
         

Ranking PZJ (30.06.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2808
2. Tomasz Miśkiewicz 2475
3. Jarosław Skrzyczyński 2461
4. Marek Wacławik 1718
5. Przemysław Konopacki 1491
6. Dawid Kubiak 1465
7. Michał Kaźmierczak 1417
8. Andrzej Opłatek 1391
9. Michał Tyszko 1265
10. Maksymilian Wechta 1230
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (30.06.2024)

188 Adam Grzegorzewski 1070
206 Jarosław Skrzyczyński  1015
287 Tomasz Miśkiewicz 795