DSC08899

Zakończyły się wszystkie ligi w cyklu kwalifikacji do finału Pucharu Świata. 719 sportowców z 64 krajów rywalizowało na sześciu kontynentach, a 525 zgromadziło punkty w swoich tabelach ligowych. Jak zakończyły się te zmagania w różnych zakątkach świata?

Liga Północnoamerykańska

Finałowe zawody ośmioetapowej Ligi Północnoamerykańskiej odbyły się w minioną niedzielę w Ocala na Florydzie w Stanach Zjednoczonych, a zwycięstwo Irlandczyka Daniela Coyle'a potwierdziło jego miejsce na szczycie tabeli po spektakularnej serii startów po obu stronach Atlantyku.

29-latek, który jeździ dla kanadyjskiego klubu Lothlorien Farm, swoje pierwsze punkty zdobył w listopadzie w Toronto, ale to jego decyzja o wzięciu udziału w niektórych zawodach Ligi Zachodnioeuropejskiej sprawiła, że zdobył łącznie 75 punktów, dzięki czemu znacznie wyprzedził Daniela Blumana z Izraela, który zajął drugie miejsce z 43 punktami. Irlandczyk Shane Sweetnam znalazł się na miejscu trzecim.

Liga Azji Południowo-Wschodniej

Ta liga była najmniej liczna, z zaledwie dziewięcioma indonezyjskimi zawodnikami walczącymi o punkty w trzech etapach na rodzimej ziemi w Dżakarcie-Pulomas i Cinere-Depok w listopadzie i grudniu. Zwycięzcą został 35-letni Ferry Wahyu Hadiyanto, który dwukrotnie wygrywał na 10-letniej klaczy Cascadella de Revel G. Miejsce drugie zajął Marcho Alexandro, a trzecie Erwin Yoga.

Liga Nowozelandzka

W pięcioetapowej lidze nowozelandzkiej, która rozpoczęła się w Hastings w październiku, a zakończyła w Woodhill Sands w Auckland na początku stycznia, najlepsza okazała się Brooke Edgecombe. Był to pierwszy w karierze tytuł dla 43-letniej zawodniczki, która dwukrotnie wygrała finałowy konkurs serii i dwukrotnie zajmowała drugie miejsca w tabeli ligowej. Łącznie w lidze wzięło udział 17 zawodników.

Liga Japońska

Liga Japońska trwała od kwietnia do grudnia ubiegłego roku, przyciągając na start 22 uczestników, a zwyciężył Shinichiro Sugiyama, który startował we wszystkich siedmiu etapach. Zawody odbywały się w Osace, Kakegawie, Nasu, Fuji i Miki, a 44-letni zawodnik dosiadał 13-letniego hanowerskiego wałacha Rising Sun przez całą serię, zdobywając punkty w każdym konkursie i notując zwycięstwa w Osace w październiku i Miki w grudniu.

Wicemistrzem został Yugo Mori z 16-letnim wałachem Kay Em Bambalou, a trzecie miejsce zajął Kazuki Takizawa.

Liga Południowoafrykańska

Liga południowoafrykańska rozgrywała się od maja do października 2023 roku, odwiedzając areny w Midrand, Kromdraai, Shongweni i Brits. Bronwyn Meredith dos Santos wygrała sześcioetapową rywalizację, wyprzedzając Ashlee Healy na drugim miejscu oraz Lisę Williams i Jeanne Korber na trzecim i czwartym miejscu.

Mistrzyni Ligi dosiadała między innymi 14-letniej klaczy polskiej hodowli Bibisi (Calato Kama x Marcus, hod. Artur Kiempa), którą poprowadziła do zwycięstwa w Midrand w maju ubiegłego roku.

Liga Europy Centralnej

Rywalizacja w finale w Krakowie w zeszłym miesiącu była wyjątkowo ekscytująca, a walka o punkty trwała do samego końca. Na czele tabeli znalazł się Łotysz Kristaps Neretnieks przed Czeszką Sarą Vingralkovą, a Angelos Toulopis z Grecji zajął miejsce trzecie.

Toulopis był jednym z zaledwie dwóch pretendentów z Subligi Południowej, pozostali z 15 startujących zawodników wywodzili się z Subligi Północnej.

Neretnieks w Krakowie pokazał wysoką formę. W konkursie szybkości zajął miejsce dziewiąte, w drugich zmaganiach zwycięstwo na klaczy Quintes dodało mu kolejne 20 punktów, a w końcowym rozrachunku zebrał na koncie 126 punktów, co pozwoliło mu na wyraźne zwycięstwo nad 21-letnią Vingralkovą, która jednak ukończyła zmagania zaledwie jeden punkt przed Touloupisem na trzecim miejscu. W Lidze Europy Centralnej wystartowało łącznie 126 zawodników.

Liga Arabska

Liga Arabska składa się z dwóch sublig. Zawodnicy z Egiptu zdominowali Subligę Północnoafrykańską, a jeźdźcy z Królestwa Arabii Saudyjskiej zajęli pierwsze i drugie miejsce w dywizji Bliskiego Wschodu.

Olimpijczyk z Tokio, Mouda Zeyada, wyprzedził Abdelrahmana Shoushę i Zaina Shady'ego Samira w klasyfikacji końcowej Subligi Północnoafrykańskiej. W Sublidze Bliskiego Wschodu najlepszy był Khaled Almobty z Arabii Saudyjskiej, złoty medalista Igrzysk Azjatyckich w 2018 roku, który brał również udział w finale Pucharu Świata w Göteborgu w Szwecji w 2019 roku. Jego rodak Ramzy Al Duhami zajął drugie miejsce w tabeli, a Salim Ahmed Al Suwaidi wylądował na miejscu trzecim. Łącznie 68 zawodników rywalizowało w tych dwóch subligach.

Liga Australijska

W okresie od marca do grudnia 2023 roku w tej rywalizacji wzięło udział 45 zawodników, a zwycięzca Ligi Australijskiej, 30-letni Thomas McDermott, wystartował w każdym z ośmiu etapów. Na miejscu drugim znalazła się Sarah-Louise McMillan, a Top 3 zamknęła Madeline Sinderberry.

Liga Eurazjatycka

Liga Eurazjatycka przyciągnęła 47 zawodników, a punkty można było zdobyć w sześciu imprezach rozgrywanych od kwietnia do września ubiegłego roku. Zawodnicy z Uzbekistanu zdominowali końcową klasyfikację, zajmując pięć pierwszych miejsc, na czele z Khurshidbekiem Alimdjanovem.

Drugie miejsce w tabeli ligowej zajął Nurjan Tuyakbaev, a trzecie Bekzod Kurbanov.

Południowoamerykańska Liga Południowa

Ta składała się z pięciu etapów, które odbyły się między kwietniem a listopadem 2023 roku i nie było zaskoczeniem, że brazylijscy zawodnicy zajęli lwią część czołowych miejsc, na czele z pięciokrotnym olimpijczykiem Doda de Miranda.

51-latek, którego sukcesy w Igrzyskach Panamerykańskich obejmują drużynowe złoto z 1999 roku i drużynowe srebro w 2011 roku, brał udział w trzech z pięciu kwalifikacji w serii i przypieczętował swoją pozycję lidera zwycięstwami z Dinozo un Prince zarówno na pierwszym etapie w Curtiba, jak i na trzecim etapie w São Paulo. Drugie miejsce w klasyfikacji zajął Guilherme Dutra Foroni, trzeci był Stephan de Freitas Barcha.

Liga Europy Zachodniej

Ta prestiżowa liga obejmowała w tym sezonie 14 etapów, a w sumie 172 sportowców wystartowało między październikiem 2023 a lutym 2024, z czego 97 zdobywało punkty.

Liga rozpoczęła się od podwójnego zwycięstwa Irlandczyka Richarda Howleya w Oslo w i Helsinkach, a Belg Gregory Wathelet triumfował w trzecim etapie w Lyon. Mistrz olimpijski, Brytyjczyk Ben Maher wygrał czwarty etap w Weronie, a w listopadzie Francuz Kevin Staut i Niemiec Marcus Ehning zwyciężali w Stuttgarcie i Madrycie.

W grudniu kolejne dwa zwycięstwa odnieśli Brytyjczycy - Harry Charles zajął pierwsze miejsce w A Coruña w Hiszpanii, a następnie Ben Maher zaliczył podwójne zwycięstwo w sezonie, wygrywając „w domu”, w Londynie. Niemiec Christian Ahlmann wygrał dziewiąty etap w Mechelen, kończąc tym samym sezon 2023.

W Bazylei nowy rok od zwycięstwa rozpoczął Belg Pieter Devos. Dalej Irlandczyk Daniel Coyle wygrał dwa etapy z rzędu w Lipsku i Amsterdamie. Panujący mistrz Europy, Szwajcar Steve Guerdat, triumfował w przedostatnim etapie w Bordeaux, a ostatnim zwycięzcą tego pełnego emocji sezonu był 24-letni Holender Lars Kersten, który zaskoczył wszystkich w Göteborgu.

52803582169 1f3ffbea48 c

Zwycięzcą ligi został jednak numer jeden światowego rankingu i obrońca tytułu zdobywcy Pucharu Świata - Henrik von Eckermann ze Szwecji, który zgromadził aż 86 punktów. Brytyjczyk Harry Charles i rodak von Eckermanna, Peder Fredricson, ukończyli ligę z 73 punktami, ale to Charles zajął drugie miejsce. Na czwartym znalazł się Maher, na piątym Staut, a Guerdat - trzykrotny zwycięzca Finału Pucharu Świata – na szóstym.